Vyšehořovice
Erb obce
Erb obce vychází z historických pramenů a z místních názvů.
Grafika erbu (2.16 MB) Grafika vlajky (2 MB)
Po dlouhé debatě jsme došli ke konečné verzi obecního erbu a vlajky. Erb se zkládá ze třech částí. V levé části je umístěna kozí hlava. Zde jsme dali přednost obci Kozovazy a z jejich názvu a historických pramenů, jsme nechali graficky znázornit kozí hlavu. V pravé části je umístěn dubový pařez s jednotlivými lístky. Toto je odkaz na erb pánů z Vyšehořovic, kteří tento pařez měli v erbu. V spodní části erbu je vyobrazeno cimbuří, které odkazuje na místní středověkou tvrz.
Obec Vyšehořovice tvoří v malou obcí Kozovazy celek po společným názvem obec Vyšehořovice s částí Kozovazy i přesto mají obě části vlastní katastrální území a leží u dálnici D11 Praha-Hradec Králové. Tato je zámá neobvyklou koncentraci architektonických a historických objektů dochovaných do dnešních dnů již ve zříceninách. Nejstarším z nich je románsko-gotický kostel sv. Martina ( první zmíňka je z 11. století ) z kterého se dnes již zachoval jen presbyterium. Vedle stojící nový barokní kostel sv. Martina pochází z 18. století, současně s nímž byla vybudována i barokní fara. Na vybudování nového kostela a fary se finančně podílela Marie Terézie. Nedaleko stojící zřícenina zvonice, jenž byla vypálena švédskými vojsky a vyhořela společně s kostelem a větší částí obce r. 1677. Na opačné straně návsi se nachází rozlehlý areál bývalé tvrze, o které není doložen její vznik. Předpokládá se, že tvrz byla z počátku dřevěná následně v průběhu staletí přebudována na kamennou, tak jak ji známe dnes.
K 31. 12. 2018 v obci žilo 611 obyvatel,
Kozovazy
Historii obce Vyšehořovice a Kozovazy sepsal místní kronikář Martin Hůrka
Občanská vybavenost
Základní občanská vybavenost obce - vodovod, čistírna odpadních vod a kanalizace je v majetku a provozu obce. Obec vlastní i místní pohostinství U Tvrze. Plynofikace obce byla odmítnuta v referendu.
Obec měla do 90 let 20. století školu, pro úbytek dětí byl však její provoz ukončen a děti navštěnují Základní školu v Čelákovicích a v Nehvizdech. Školka sídlí v přízemí bývalé školy. Obec s rozšířenou působností ORP je Brandýs nad Labem - Stará Boleslav a nejbližší správní orgány se nacházejí Čelákovicích. Obec má autobusové spojení s Prahou, Čelákovicemi, Brandýsem nad Labem a Českým Brodem. Školní autobus vozí děti do Čelákovic a Nehvizd. V Čelákovicích a Českém Brodě je možný přestup na vlakové spoje.
Demografický a urbanistický popis
Střed obce tvoří historické jádro tvořené památkově chráněnými objekty tvrze, zříceniny gotického kostela sv. Martina, zvonice a kopie sochy sv. Jana Nepomuckého.
Obec je stabilizované sídlo, bohužel bez dalšího předpokladu pro budoucí rozvoj bytové výstavby, ta je omezena platným Chráněným ložiskovým územím žáruvzdorných jílů a dále je omezena kapacitou vodních zdrojů pro pitnou potřebu obce.
Plánovaná jednotlivá bytová výstavba v obci je realizovaná pouze formou individuálních rodinných domů.
Životní prostředí
Katastrální území obce je zemědělsky využíváno, přispívá k tomu především rovinatá krajina s půdou vysoké bonity. Lesní část katastru se nachází po obou březích koryta potoka Výmoly.
V jižní části katastrálního území se nachází přírodní chráněná památka "U skal". Příslušný orgán ochrany je Krajský úřad Středočeského kraje, který provádí průběžně i údržbu celé oblasti.